ساحل دریای غم
حاج محمد یزدخواستی
محرم 1397
beheshty.com1396/07/09
شام غریبان محرم 1396

بسم الله الرحمن الرحیم

 

معرفت امام

 

موضوع: سیر و سلوک با امام حسین علیه السلام تا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

همینطور که این دهه محرم به سرعت گذشت، عمر ما هم به سرعت می گذرد و به پایان می رسد. نقل است که در قیامت می پرسند چه میزان در دنیا بودی؟ جواب می دهند، نصف روز یا یک روز!

خیلی از ما در مسیر دنیا در حال بازی هستیم. «إنّما الحیوه الدنیا لعبٌ و لهو» در مسیر بندگی جدی نیستیم. ترک گناه را جدی نگرفته ایم. این همه به ما سفارش تقوا و اطاعت از خدا شده است، اما خیلی از ما مثل اینکه درست نشنیده ایم. دستتان را به دست امام زمان بدهید و از این عاشورا، جدی بندگی کنید.

در بازخوردهایی که به ما می رسد، یکی از شما در نامه ای نوشته بود که مطالب شما را ما می دانستیم و باید مطالب نوتری می گفتید. دقت کنید که عمل کردن مهم است. خیلی ها به آیت الله بهجت مراجعه می کردند و توصیه می خواستند. یکی از توصیه های همیشگی ایشان این بود که بروید مطالبی را که می دانید، عمل کنید. روایت داریم از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم که فرمودند: « من عَمِلَ مایَعلم، عَلَّمَه الله عِلم ما لایَعلم» «هرکس به آنچه می داند عمل کند، خداوند آنچه را نمی داند به او تعلیم می دهد.» مشکل خیلی از ما ندانستن نیست، عمل نکردن است.

آیت الله حق شناس می فرمود: ای مردم اگر به آنچه اهل بیت فرمودند عمل کردید، پس چرا علامتهایش را در شما نمی بینم؟ عمل به بعضی توصیه ها نشانه هایی در ما ایجاد می کند. شخصی پیش پیامبر آمد و گفت من به یقین رسیده ام. پرسیدند نشانه اش چیست؟ گفت جایگاه افراد را در بهشت و جهنم می بینم و پیامبر تأیید کردند.

شهید بزرگوار احمدعلی نیّری شده الگوی من. رفیقش می گوید در قنوت نمازش حالت عجیبی داشت، از او پرسیدم چی شد؟ می گوید که روحم از مسجد خارج شد و روح انبیا را دیدم. دوستش همچنین می گوید به من گفت تو دو حاجت داری و خدا یکی از آنها را در روز عاشورا به تو می دهد. به شرطی که مواظب خودت باشی، همانطور شد. سپس گفت که حاجت دومت را هم همینطور در اربعین می گیری به شرط مواظبت، اما یکبار در مجلسی غیبت شد و من شنیدم، دیگر آن حاجت برآورده نشد. چگونه این شهید به این مقام رسید؟ می گوید که: یک بار ما را برای اردو به دماوند برده بودند، نزدیک رودخانه داشتم می رفتم تعدادی دختر در رودخانه بودند و من بودم و خدا و گناه، اما من راهم را کج کردم. پس از برگشت دیدم که همه اشیا دارند می گویند«سبوحٌ قدوس، ربّ الملائکه والروح» اینگونه بود که چشم من باز شد. شهید نیری به خدمت امام زمان هم می رسید.

16

از روز عاشورا تا دیر نشده برای خدا قیام کن. «قل انّما أعظکم بواحده أن تقوموا للله مثنی و فرادی» خداوند فقط یک توصیه می کند، قیام کنید. چه زمانی از روز عاشورا بهتر؟ تصمیم بگیر از فردا طور دیگری عمل کن.

 

پنج مقام و گام برای رسیدن به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

گام اول: معرفت امام، سالها من به دنبال ترک گناه بودم و نمی توانستم چهل روز گناه نکنم. با توصیه استادم رسیدم به اینکه باید توجّه قلبی دائم به امام زمان داشته باشم.

گام دوم: محبّت به امام، محبّت سوزان، محبّتی که غیر خدا را در قلب ما بسوزاند. عاشق امام شدن.

گام سوم: اطاعت محض از امام، اگر عاشق شدی از معشوق اطاعت می کنی. سلمان حتی در راه رفتن هم پایش را جای پای امیرالمؤمنین می گذاشت. عبدالله که از امام زمانش اطاعت مطلق داشت، نقل می کند که زمانی دل درد شدید داشت و پزشک به او مشروب تجویز کرده بود. نزد امام صادق آمد و نظر ایشان را پرسید. ایشان نهی کردند و اطاعت کرد. از درد بیهوش شد، خانواده اش مقدار کمی مشروب به او خوراندند. به هوش که آمد و موضوع را فهمید، نزد امام برگشت و کسب تکلیف کرد، امام صادق فرمودند این درد کار شیطان است و لب به مشروب نزن، اگر شیطان از تو ناامید شود، کنار می رود. باز هم چندبار حالش بد شد و مشروب نخورد، بعد از آن خوب شد و تا آخر عمر دیگر آن بیماری را نگرفت.

29

 تمام آزار و اذیت های شیاطین به خاطر امیدی هست که دارند تا بتوانند ضربه بزنند. چه شیطان های کوچک و چه شیطان بزرگ آمریکا، باید ناامیدشان کرد. راهکار مقابله با شیطان چیست؟ اینکه بفهمیم، شیطان است که دارد وسوسه می کند. وقتی فهمیدی، اولین کار استعاذه است. بگو «اللهم إنّی أعوذ بک من همزات الشیاطین و أعوذ بک من ..... » راه دیگر توکل به خدا است. راه سوم توجه قلبی به امام زمان است، وقتی توجه دائمی داشتی، هر موقع شیطان آمد به امامت پناه ببر، شیاطین دور می شوند. روزی یک جنّ در مسجد به خدمت پیامبر رسید. سؤال پرسید، گفت من از فرزندان ابلیس هستم که آدم را وسوسه می کردیم، وقتی می رفتیم وسوسه کنیم، فردی می آمد و ما را دور می کرد. پیامبرهای بعدی هم همین اتفاق می افتاد. همیشه ما فکر می کردیم که این فرد پیامبر بعدی است، اما شما که آخرین پیامبر هستید، پس آن فرد کیست؟ پیامبر حضرت علی را نشان دادند و این جن آقا را شناخت، سپس پیامبر از فضایل امیرالمؤمنین گفتند. نفس امّاره را هم باید کنترل کرد. روزه یکی از آثارش این است. در زمان غیبت هم باید از مرجع تقلید احکام را پرسید و اطاعت کرد. ربا در جامعه ما زیاد شده است.

گام چهارم: فرقان، فرقان یعنی بصیرت، اگر بصیرت داشتی صدای هل من ناصر امام را می شنوی و امام را یاری می کنی

گام پنجم: نصرت امام، باید اهل جهاد شویم تا به مقام نصرت برسیم. سه دسته جهاد داریم: جهاد اصغر، جهاد کبیر، جهاد اکبر

جهاد یعنی نهایت تلاش برای خدا در برابر دشمن

جهاد اصغر شامل جهاد نظامی، جهاد فرهنگی، جهاد اقتصادی، جهاد خانوادگی و ... است. کالای داخلی خریدن جهاد اقتصادی است، گرچه ضرر داشته باشد. خوب شوهرداری کردن جهاد زن است.

جهاد کبیر: ولا تطع الکافرین و جاهدهم جهاداً کبیراً

عباس یعنی چهره خیلی عبوس. آیا عباس بد اخلاق بوده؟ نه. در مقابل دشمن اینطور بودی. کفار باید از شما شدت و عزت ببینند. ما در مقابل دشمن خنده نداریم.

داعش با شهید حججی چه کار کرد؟ ببین این بغضی است که آمریکا و اسرائیل از ما دارند، آنوقت ما می ترسیم بگوییم مرگ بر آمریکا. ثواب گفتن مرگ بر آمریکا ...

جهاد اکبر:

امام خمینی گرچه به ظاهر شهید نشد، اما در جهاد اکبر شهید شد و مقامش از این شهدایی که تربیت کرد بالاتر است.

ما تا چند ماه بعد از محرم حالمان خوب است، اما کم کم به حالت قبل برمیگردیم. باید تذکر باشد.

یک استاد اخلاق معرفی می کنم به شما که من خودم روزانه با کلام ایشان شارژ می شوم. ایشان خدمت امام زمان هم رسیده اند. از اینترنت سخنان آیت الله حق شناس را دانلود کنید و عمل کنید.

در هنگام دعا دستهایتان را بالاتر از سر بیاورید.

ارائه دیدگاه
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :

کانال بهشتیان

ایران حسین بن علی

سوم

اینستاگرام

Ussd

cloud cloud cloud cloud
cloud cloud cloud cloud