ساحل دریای غم
حاج محمد یزدخواستی
محرم 1397
beheshty.irگفتگو با محمدجواد نادرالاصلی مسئول هیئت نوجوانان انصارالحسین(ع)
گفتگو با محمدجواد نادرالاصلی مسئول هیئت نوجوانان انصارالحسین(ع)

ما در هیات نوجوانان حرفمان این است که امام حسین (علیه السلام) باید به زبان بچه ها تعریف بشود. همه ی ما از حضور در جلسات امام حسین خیلی خاطره داریم اما...

واحد خبری انصارالحسین(ع) :

بسم الله الرحمن الرحیم

در خدمت آقا محمد جواد نادرالاصل هستیم مسئول هیات نوجوانان انصارالحسین(ع) و عرض سلام و خسته نباشید داریم خدمت ایشان. سوال اول اینکه لطفا یک توضیح اجمالی درباره ی برنامه هایی که امسال داخل هیات نوجوانان برگزار می شوند، بفرمایید.

 

بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خدا قوت. تلاش ما امسال این بوده که هم در بعد محتوایی و هم در بعد تزیینات و ظاهر و ... پیشرفتی بکنیم که به حمدالله پیشرفت هایی نیز در این زمینه ها انجام شده است. امسال ما در حوزه ی زیارت عاشورا از خواندن صرفا زیارت عاشورا فراتر رفتیم و حالت تفسیری کار کردیم یعنی هر شب یک مقدار از زیارت عاشورا را برای بچه ها می خوانیم، توضیح می دهیم و عبارات را ترجمه می کنیم. ضمن این که ما سعی کرده ایم به بعد تربیت نیرو هم نگاه کنیم؛ یعنی از بچه های خود این مجموعه که توانایی انجام این کار را دارند استفاده کرده ایم.

در بحث قرآن هم که امسال برای اولین بار اتفاق می افتد، بچه هایی که اول می آیند قرآن می خوانند و برای قسمت قرآن خوانی هم برنامه هایی داره ایم. هم حفظ موضوعی و هم تفسیر موضوعی داریم. یعنی قاری محترمی که خدمتشان هستیم ( استاد فاتحی) صحبت می کنندو مسابقاتی را هم در این زمینه اجرا می کنند.

خدمت حاج آقای کاردان پور هم هستیم که طبق روال هر سال، هرشب موضوعات مختلفی مانند احترام به والدین، مهمان نوازی و امام حسین (ع) و ... را برای نوجوانان توضیح می دهند .

هم چنین به عنوان اتفاق جدید خدمت حاج آقا حکمت منش هستیم. ایشان هم از اساتید حوزه هستند و هم در حوزه ی نوجوانان کار کرده اند. ایشان را هم برای تنوع و هم برای بهره گیری از تجربیات ایشان آورده ایم.

بحث مداحی نیز امسال به لطف خدا پیشرفت کرده، خدمت آقای دکتر کجباف هستیم؛ مداحی مصور شده و بچه ها راحت تر می توانند با مداحی همراهی کنند.

در بحث مجری و مسابقات و ... هم باز اتفاقات خوبی افتاده است و از افراد توانمند تر استفاده کرده ایم.

باز موضوعی که امسال اضافه شد، گروه سرود محتوایی هست. اعضای گروه سرود هم سن بچه ها هستند که الحمد لله آن هم استقبال خوبی شد.

 

 

 

هدف اصلی که امسال شما در هیات نوجوانان دنبال می کنید و برای آن برنامه ریزی کرده اید، چیست؟

 

  • ما در هیات نوجوانان حرفمان این است که امام حسین (علیه السلام) باید به زبان بچه ها تعریف بشود. همه ی ما از حضور در جلسات امام حسین خیلی خاطره داریم؛ منتها اتفاقی که در هیات نوجوانان می افتد و در سن ما کمتر این اتفاق افتاد، این است که یک سری نقاط تاریکی را ما متوجه نشدیم مثلا بالاخره چه در عرصه ی کربلا گذشت، امام حسین (ع) چند روز تشنه بودند، در نهایت چه کردند، قضیه ی تاسوعا عاشورا چیست، اصلا دو روز جنگ بوده یا نه و ... این ها نقاط ابهامی است که برای بچه ها می ماند و بعضا تبدیل به شبهه می شود. درواقع ما تلاش می کنیم امام حسین (ع) را به زبان بچه های 7-8 ساله ترجمه کنیم و ضمنا خاطرات خستگی های چندین ساعت در روضه ماندن و خستگی های آن برطرف می شود. یعنی همه ی بچه ها با میل می آیند و تا پایان با میل می نشینند و البته نظم جلسه ی اصلی نیز به واسطه ی حضور این بچه ها حفظ می شود.

 موسسه فرهنگی بهشتی

 

-هیئت نوجوانان امسال چه تفاوت بارزی با هیئت نوجوانان های سال های قبل دارد ؟

 

بحثی که الان سه سال هست در حال اجرا است بحث اقتصاد مقاومتی است و ما روی آن تاکید داریم. فقط از کالای داخلی استفاده می کنیم و ما از هیچ پذیرایی که حتی 1 درصد خارجی باشد استفاده نمی کنیم.در حوزه ی اسراف و نیز ایرانی کردن هیات ها با بچه ها صحبت کردیم.

موضوع دوم بحث کودکان و شهدای مدافع حرم هست. جلسه با عکس های شهدا مزین هست و برای آنها این فرهنگ و نگرش آن را برای بچه ها توضیح می دهیم. همین که بتوانبم کاری بکنیم که این مفاهیم برای آن ها ارزش بشود کافی است.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال به :
پربازدیدترین
پربازدیدترین
آخرین اخبار
آخرین اخبار
ارائه دیدگاه
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :

کانال بهشتیان

ایران حسین بن علی

سوم

اینستاگرام

Ussd

cloud cloud cloud cloud
cloud cloud cloud cloud