ساحل دریای غم
حاج محمد یزدخواستی
محرم 1397
beheshty.irخودکنترلی، امنیت و آشنایی جهت ازدواج از نتایج محله محوری است
خودکنترلی، امنیت و آشنایی جهت ازدواج از نتایج محله محوری است

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی محله را مهمترین عامل بیرونی مؤثر بر نهاد خانواده عنوان کرد و گفت: محلّه، یعنی محل سکونت خانواده و در الگوی پیشرفت اسلامی محلّه باید محل تأمین نیازهای خانواده باشد.

واحد خبری انصارالحسین(ع) :

حجت الاسلام علی کشوری در پنجمین جلسه از سلسله جلسات سخنرانی خود در هیئت انصار الحسین علیه السلام اصفهان با عنوان تربیت و اداره جامعه مهمترین عامل بیرونی مؤثر بر نهاد خانواده را محلّه عنوان کرد و گفت: محلّه، یعنی محل سکونت خانواده و در الگوی پیشرفت اسلامی محلّه باید محل تأمین نیازهای خانواده باشد.

وی ادامه داد: خانواده ها چند دسته نیاز دارند:

دسته اول، نیازهای روزمرّه خانواده مانند میوه، نان، گوشت سالم و … است. این نیازها بایددر محل سکونت تأمین شود، اما در تئوری های غربی این نیازها از خارج محلّه تأمین می شود.

دسته دوم، نیازهای آموزشی است. مدارس باید نزدیک محل زندگی باشد اما اخیراَ آموزش و پرورش مدارس خاصی را تقویت می کند. پس با توجه به کیفیت مدارس، گاهی افراد به مدارس دورتر می روند.

دسته سوم، نیازهای تفریحی است. طراحی خانه ها و محلّه ها باید جذابیت داشته باشد. محل های تفریحی مانند پارکها باید در محل زندگی باشد. توسعه پارکهای محلّی به جای پارکهای بزرگ، باید در دستور کار شهرداری باشد.

دسته چهارم، نیازهای شغلی است. در روایت داریم که از سعادت مرد آن است که محل شغلش در نزدیکی خانه اش باشد. اکنون محل کار خیلی اوقات کیلومترها دورتر است.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تصریح کرد: در وضعیت فعلی، اعضای خانواده به بهانه تأمین نیازهای چهارگانه خانواده، مکرّر از هم جدا می شوند. در نتیجه دور بودن افراد از خانواده، کارکردهای خانواده از بین می رود. یکی از مسئولین می گفت که من به دلیل اینکه ارتباط با دخترم داشته باشم، خودم سرویس مدرسه او هستم. من توصیه می کنم اگر خواستید خانه بخرید، جایی بروید که ماهیت محلّه ای قویتری داشته باشد، آپارتمان هم برای زندگی، خوب نیست.

استاد کشوری بهینه کردن محیط زندگی برای خانواده ها را ضروری دانست و گفت: مثلاَ شهر اصفهان باید ۴۰۰ یا ۵۰۰محلّه داشته باشد و خانواده ها مجبور نباشند به بهانه های مختلف از هم دور شوند. با محاسبات ما در بعضی از مناطق تهران ۳۰ تا ۵۰ درصد از این نگاه محلّه محوری قابل تحقق است اما بقیه، نیاز به تأمین زیرساخت دارد. برنامه ریزی شهریمتوجه این امر نیست. اتوبان امام علی علیه السلام را در تهران ساختند برای بهبود ترافیک، اما با گذر آن از وسط پنج محلّه و با دو تکه کردن آنها ماهیّت این محلّه ها را از بین بردند. گاهی نیّت خوب است اما نتیجه کار بد است. باید محلّه را تقویت کرد.

وی اظهار کرد: اگر محلّه محل تأمین نیازها شد، افراد محل با هم کثیرالارتباط می شوند و همدیگر را می شناسند و در اصطلاح، تعرّف ایجاد می شود. همه همدیگر را می شناسند. اولین میوه تعرّف، خودکنترلی است و باعث امنیت می شود و دیگر نیاز به دوربین ندارد. در حدیث داریم از شرّ کسی که آبرویش برایش مهم نیست در امان نیستی. پس خود کنترلی بر محوریت آبرو از نتایج تقویت محلّه است. در اسلام دو عامل باعث ایجاد خودکنترلی می شود، یکی ایمان به آخرت و دیگری همین تعرّف است. در زمان قدیم اگر کسی دزدی می کرد بی آبرو می شد، اما اکنون در شهرها گمنامی وجود دارد!

حجت الاسلام کشوری آشنایی جهت ازدواج را فایده دیگر تعرّف بیان کرد و گفت: وزارت ارشاد طرحی گذاشته بود که سایت های همسریابی را ساماندهی کند. چون تعرّف کمرنگ شده است، احساس نیاز به این سایت ها شده است، اما یک سؤال آیا اطلاعاتی که در اینترنت افراد از خودشان ارائه می کنند، صحیح است؟ آیا می توان اینگونه، افراد را شناخت؟ اینکه رهبر معظم انقلاب می گویند بعضی دستگاهها تعطیل هستند، یک مصداقش همین است. محلّه باعث تعرّف می شود باعث ایجاد شناخت برای ازدواج می شود و باعث کنارهم بودن اعضای خانواده می شود، همین باعث می شود که مهر و عطوفت گسترش یابد.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی از لزوم محلّه محور بودن مدیریت شهری سخن گفت و ابراز کرد: متاسفانه شهرداری برای توسعه حمل و نقل و غیره ماهیت محلّه را تضعیف می کند. عوامل بیرونی مؤثر بر خانواده را حتماَ باید هماهنگ ساخت. نظام آموزشی، نظام قضایی، رسانه ها و … باید اصلاح شوند تا خانواده ها رشد کنند. اکنون همه بار فقط بر روی اعضای خانواده است، لذا با این شرایط خیلی از پسرها ازدواج را به تأخیر می اندازند. طلاق در شهر تهران اکنون ۴۲ درصد است. شعار مرگ بر آمریکا می دهیم اما داریم به سمتی می رویم که مشابه آمریکا شویم و خانواده فروبپاشد. باید نظام برنامه ریزی اصلاح شود وگرنه همه ضرر می کنیم. به تئوریهای غربی با دیده تردید باید نگاه شود.

وی با اذعان به سخت و مشکل بودن اصلاح نظام برنامه ریزی کشور، عبور از این مرحله را برای رسیدن به مرحله ظهور لازم و ضروری عنوان کرد و ادامه داد: نظام برنامه ریزی ما غربی است. ما طلبه ها قبلاَ اجرای تئوریهای غربی ها را قبول کردیم، البته من توبه کرده ام! حدیث “أطلبوا العلم ولو بالسین” یک جمله شرطیه است، یعنی نمی گوید که حتما در چین علم است. مثلاً حدیث دیگری داریم که دنبال علم بروید، گرچه در اعماق اقیانوس باشد، این احادیث اهمیت علم را بیان میکند، معنایش آن است که دنبال علم بروید حتی اگر سختی داشته باشد.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی تشریح کرد: ما در قسمت الگوی پیشرفت مدام کار می کنیم و کتاب منتشر می کنیم، از کانالهای ارتباطی با ما ارتباط داشته باشید و استفاده کنید. در این سخنرانی ها وقت نیست که همه قسمت ها را مفصل بیان کنم. خلاصه حرف من این است که اگر فکر انقلاب اسلامی تعمیق نشود، تئوریهای توسعه غربی ضررش را به ما خواهد زد.

استاد کشوری در بخش دیگری از سخنان خود از ویژگی های هیئت خوب را برانگیخته کردن عزاداران به دفاع از کلمه حق دانست و گفت: شما فکر کنید و کار کنید. راهِ نرفته زیاد است. این تلقی که همه مسایل را حکومت باید حل کند غلط است. از نظر اسلامی بدون مشارکت مردم، اتفاقی نمی افتد. موضوع الگوی پیشرفت کشور را در دانشگاهها، در مدارس، در خانواده ها بحث کنید. در حدیث داریم جمعه روز فقه (یادگیری دین) است، در این روز این مباحث را همراه با خانواده پیگیری کنید.

وی اذعان کرد: با این سطح از آمادگی نمیشود به مصاف رفت، شما گرچه یک قدم جلوتر بودید، امّا آمادگی در حد مطلوب نیست. باید ظرفیت هیأت ارتقا پیدا کند. باید تحولی در برنامه ریزی هیأت اتفاق بیفتد. مثالی بزنم، گزارشی از عملیات والفجر ۸ بود که بچه های اطلاعات، بیش از ۷۰۰ بار قبل از عملیات به شناسایی رفته بودند، در آن سال یک شرکت ایتالیایی طرح آن عملیات را به عنوان طرح برتر سال انتخاب کرد. در دفاع مقدس فرماندهان دقیق بودند، اکنون هم باید دقیق بود، اگر شما سختی بکشید و یک طرح دقیق پیاده کنید، در هیأت مؤثر است و باعث رشد فکری حضّار می شود. شهر مهمی مانند اصفهان می تواند کل کشور را متحول کند. اصفهان می تواند به قطب طراحی دولت اسلامی تبدیل شود. این نیاز امروز و تقاضای ولی فقیه است.

حجت الاسلام کشوری در پایان سخنان خود اظهار کرد: ما در مرحله سوم از نقشه هستیم که مرحله دولت اسلامی است. ما انقلاب اسلامی و نظام اسلامی داریم اما هنوز دولت اسلامی نداریم. مصافهایی در راه است، باید محکم بایستیم و نگاهمان به عصر ظهور باشد. حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را باید آورد، نه اینکه بگوییم آقا بیا. ما باید سطح آمادگی خودمان را بالا ببریم. در حدیث است که جمعیتی از ایران، زمینه ساز ظهور حضرت است، آیا دوست ندارید جزو این دسته باشید؟

ارسال به :
پربازدیدترین
پربازدیدترین
آخرین اخبار
آخرین اخبار
ارائه دیدگاه
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :

کانال بهشتیان

ایران حسین بن علی

سوم

اینستاگرام

Ussd

cloud cloud cloud cloud
cloud cloud cloud cloud