ساحل دریای غم
حاج محمد یزدخواستی
محرم 1397
beheshty.irکارگردان نمایش وقت تیغ
کارگردان نمایش وقت تیغ


انصارالحسین :

گنجاندن ویژه برنامه ای مانند نمایش وقت تیغ در مراسم عزاداری حضرت اباعبدلله الحسین(ع) که در خیمه انصارالحسین برپاست به مدت 5 شب آن هم قبل از سخنرانی حجت الاسلام سرلک در واقع نقطه عطفی بود میان عزاداری سنتی- که از فرمایشات مقام معظم رهبری است- و عزاداری های امروزی که بصورت قابل نوجهی مورد علاقه و پیگیری عزاداران اباعبدالله(ع) اعم از پیر و جوان قرار گرفت. این نمایش که در واقع چیزی شبیه تعزیه های قدیمی است البته بصورت حرفه ای تر از شب دوم محرم 1394 به کارگردانی استاد رسول هنرمند در خیمه انصارالحسین(ع) به اجرا درآمد. این نمایش شرح حال جوانی عاشق به نام ضریر بود که حاضر بود برای رسیدن به عشق خود دست به هرکاری بزند حتی این که با سپاه یزید همراه شود که البته تماشای صحنه های پرسوز و گداز کربلا اورا نیز متحول کرد...

 

حال که نمایش به پایان رسیده است و اشک های خالصانه ی عزاداران و تماشاگران نیز موجب انبساط شور و گرمای روضه ی اباعبدالله (ع) شده مناسب دیدیم تا مصاحبه ای با کارگردان این اثر فاخر و نو داشته باشیم:

 

خودتون را معرفی بفرمایید.

بنده رسول هنرمند هستم. از حدود سال 1360 نمایش را شروع کردم الان تئاتر کار می کنم در کنار سغلم که تهیه کنندگی صدا سیماست.تا کنون به عنوان  تهیه کننده چهارسریال داشته ام.  پنج شش تا تله تئاتر داشته ام .چند مجموعه مستند داشته ام و تعداد زیادی برنامه سازی های روتین تلویزیونی.

 

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند چیزی ماندگار نمی شود مگر اینکه در قالب هنر باشد به عنوان یک هنرمند ورود موسسه ی بهشتی به این عرصه یعنی نمایش را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به شناخت ده پانزده ساله ای که از این هیئت دارم به نظرم برنامه های منظم و خوبی دارد.تئاتر یکی از تاثیر گذار ترین هنر های موجود است چرا که تئاتر به علت اجرای زنده تاثیر گذاری زیاد تری نسبت به هنر های مشابه مثلا سینما دارد.همین کهتئاتر وارد فضای هیئت می شود خیلی از افرادی که با تئاتر اشنایی ندارند هم ترغیبی به سمت هنر تئاتر است و هم تئاتر باعث می شود که مراسم هیئت شما از بقیه هیئت ها منحصر بفرد و تاثیرگذلر بشود.البته باید اشاره کرد کهکه این برنامه نقایصی هم داشت که از دلایل ان میتوان به دیر اقدام کردن برای ساخت تئاتر اشاره کرد.دلیل دیگر اینکه در خیمه ی انصار الحسین شرایط مطلوب برای تئاتر فراهم نبود که البته نمی توان انتظار بیهوده داشت. وحس میکنم این برنامه با توجه به شرایط خوب بود.اما تئاتر فعلی خیلی می تواند بهتر از این باشد. اگر در سالهای اتی برای ان برنامه ریزی بهتری بشود.

 

ایا اعضای مجموعه های فرهنگی می توانند بستر سازی و زمینه ی انجام فعالیتهای فرهنگی را فراهم کنند؟

کار هنری و سینما یک تکنیک است و در سازمانهای اموزش عالی در حال تدریس است. اینطور نیست که با یک دوره اموزشی بتوانمتخصص این کار شد.برای این موضوع افراد معتقد باید به صورت تخصصی در این جریان قرار گیرند تا بتوانند در این زمینه ها فعالیت کنند تا افراد با اعتقاد ضعیف از بدنه ی سینما و هنر کنار زده شوند.

 

به عنوان یک هنرمند ضرورت کار فرهنگی و تربیت نیرو های جوان را چگونه می بینید؟

مهمترین موضوعی که دشمنان ما دست روی آن گذاشته اند و مقام معظم رهبری بار ها از ان به عنوان تهاجم فرهنگی نام برده اند مسائل فرهنگی است تغییر بینش و نگرش جوانان ماست. ما باید روی موضوعات فرهنگی خیلی کار کنیمو این فعالیت ها نباید محدود به دهه محرم بشود.تا بتوان جلوی تهاجم فرهنگی را گرفت.کار فرهنگی مثل اموزش و پرورش است که بازخورد خود را بعد از چندین سال روی جامعه می گذارد و ما باید به صورت مستمر فعالیت فرهنگی داشته باشیم.

ارسال به :
پربازدیدترین
پربازدیدترین
آخرین اخبار
آخرین اخبار
ارائه دیدگاه
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :

کانال بهشتیان

ایران حسین بن علی

سوم

اینستاگرام

Ussd

cloud cloud cloud cloud
cloud cloud cloud cloud