ساحل دریای غم
حاج محمد یزدخواستی
محرم 1397
beheshty.irگفتگو با دکتر رجبی دوانی
گفتگو با دکتر رجبی دوانی

رمز پایداری انقلاب اسلامی: یکی از تبار امام حسین (ع) هم از لحاظ نسب و هم عمل به نام امام خمینی (ره) به میدان آمد./ تا به حال مراسمی به این هدفمندی و با این برنامه ریزی به این شکل ندیده بودم / مُبلّغ شیوه شما خواهم بود.

انصارالحسین :

دومین ویژه برنامه هیئت انصارالحسین (ع) همانطور که در تیزر های تبلیغاتی و اعلام برنامه هایی که در سطح شهر و فضاهای مجازی شده بود گفتگوی امانت تاریخ بود، گفتگویی آزاد اندیشانه پیرامون تاریخ عاشورا، شیعه و شبهات وارد بر آن که در دو شب اول این ویژه برنامه در خدمت حجت الاسلام امین رستمی بودیم و در سه شب آخر دکتر رجبی دوانی مهمان این برنامه بودند.

 

به همین بهانه فرصتی یافتیم تا با دکتر رجبی دوانی پژوهشگر برجسته کشور که خیلی از ما بارها ایشان را در سیمای جمهوری اسلامی به عنوان یک فرد آگاه و دانشمند قابل اعتماد می شناسیم گفتگویی کوتاه انجام دادیم:

 

 

در گذر تاریخ با توجه به تمام فشارهایی که به شیعه وارد شده بودو همچنین با توجه به نقش علما و حکومت های شیعی به نظر شما به عنوان یک مورخ و تاریخ شناس جامع ، مجلس حضرت اباعبدا... (ع)  چه زحماتی کشیده شده که این گونه به دست ما رسیده است؟

اولا اهل بیت (ع) مداومت داشتن به تاکید در مورد زوایای و ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع) هم ابعادعاطفی و هم حماسی و هم معرفتی و انسان سازیش.لذا بزرگواران معصوم تاکید کردند که اگر یک قطره از اشک خالصانه در عزای امام حسین (ع) از چشم مومنی بیرون بیاید می تواند آتش جهنم را خاموش می کند .

اینها برای چیست ؟ برای این است شیعه مداومت داشته باشد برای حفظ دستاوردهای قیام امام  حسین (ع)و گرفتن درس ها و عبرتها  از این حادثه عظیم.بنابراین وقتی محرم می شد ائمه (ع) دیگر لبخند بر لبان مبارکشان دیده نمی شد تا روز عاشورا که این مصیبت به اوج می رسید این از بعد عاطفی.

اما از ابعاد معرفتی این همه تاکید شده است که به زیارت امام حسین (ع) بروید دلیل این است که ما بدانیم امام چه کشید ؟ چرا این مسیر طولانی را آمد وحتی چرا شهید شد؟اینقدر زیارت امام حسین (ع) که در ظاهر مستحب است دارای اهمیت است که حج برای  ما جزء فراوض است و برای کسی که دارای استطاعت است واجب است در سال یک بار را برود اما همین حج اگر مسیرش نا امن بشود و خطر جانی برای شما داشته باشد شما می توانید  از رفتن امتناع کنید البته برکردنتان هست ولی تا وقتی که زنده است و مسیر نا امن است وخطر داشته باشد می توانید نرویداما زیارت امام حسین (ع) با اینکه مستحب است اما نمی توان با بهانه اینکه مسیر نا امن است ترک شود یا در روز عرفه در روزی که بعد از لیالی قدر خداوند بیشترین عنایت را به انسان ها دارد و این روز به واسطه وقوف در صحرای عرفات معنا پیدا می کند روز عرفه قبل از آنکه به مسلمانان در عرفات توجه کند به زائرین و دوستداران اباعبدا... (ع) در کربلا توجه می کند و اینها همه برای این است دستاوردها و ابعاد این واقعه حفظ شودو چراغ راه نجات و سعادت بشریت باشد.

امامان ما اینگونه مداومت داشتند که قبل از دوران غیبت و در دوران غیبت امام زمان (عج) علمای ما ،زحمت های زیادی می کشند تا این واقعه رو باوجود خفقان هایی که در مسیر آنها بوده حفظ می کنند البته در این مسیر نباید از نقش حکومت های شیعه که در این چند شب بیان شد حکومت هایی مانند آل بویه و مرعشیان ، فاطمیان مصر ،همدانیان شام و حتی آن سلاطینی از مغول ها که شیعه شدند مانند سلطان محمد خدابنده و بعد دولت قابل تحسین صفویه که نباید نادیده گرفت که اینها چه تلاشی می کردند که این شعائر را زنده نگه داشتند البته تمام اینها با کمک علمای بزرگ شیعه در طول تاریخ بوده منتهی از این فرصت ها که این دولت ها ایجاد می کردند این افراد بهره می بردند و این را زنده نگه می داشتند.

اینگونه داستان کربلا به دست ما رسیده است و این خود شگفت آور است که هر واقعه ای در مصاف تاریخ از حزن و اثرآن کاسته می شود ولیچه سری  در عزای امام حسین (ع) نهفته است که هر چه زمان می گذرد شور و هیجان درباره آن چند برابر می شود و حرارتی که در دلهای مومنین  است را شعله ورتر و بیشتر می کند و همین است که اهتمام به این قضیه باعث شده است که الحمدا... با تمام فشار هایی که وجود داشته مثل دوره سیاه پهلوی اول در ایران که عزاداری امام حسین (ع) ممنوع بود در دوره پهلوی اول وقتی ممنوع شد با آن خفقانی که وجود داشت در خانه ها به صورت زیر زمینی عزای امام حسین (ع) را زنده نگه داشتند و چون او از بین رفت و ازایران گریخت ایران جوشش کرد و عزای امام حسین (ع) با ابراز احساسا تی در ایران به جلوه نمایی پرداخت که بسیاری تعجب کردند.

در عصر ما این اتفاق رخ داد صدام ملعون و ضد اسلام عزاداری امام حسین (ع) را ممنوع کرده بوداما مردم با قبول بسیاری از سختی ها به زیارت می رفتند و پنهانی عزاداری می کردند سال اولی که صدام سقوط کرده بود من آنجا بودم این عقده های فرو خورده مردم عراق چنان بیرون زد که انسان مبهوت می ماندکه اینان چکار می کنند و لذا هر چقدر هم دشمنان اهل بیت (ع) می خواستند جلوی عزاداری امام حسین (ع) را بگیرند نتیجه عکس داده است و بیشتر مردم به آن روی آورده بودند.در طول تاریخ ما در زمان متوکل ملعون زیارت قبر امام ممنوع بود شیعه ها می رفتند دست و پا می برید .دست و پا ها بریده می شد ولی شیعیان دست از زیارت بر نمی داشتند.تا اینکه ملعون دید نمی تواند جلوی ابراز احساسات شیعیان را بگیرد دستور به تخریب  قبور ائمه (ع) دادندو بعد زمین آنجا را شخم زد منتتهی نتیجه معکوس دادبه محض اینکه پسرش اورا از بین برد چنان دوباره قبر امام دوباره ساخته شد و پیش از گذشته مردم به زیارت آمدندکه باور نکردنی نبود

 

 به فلسفه قیام امام حسین(ع) اشاره کردید قیامی که گاندی هم از آن درس می گیرد می گوید من درس آزادگی را از حسین بن علی گرفتم چه اتفاقی افتاد که بعد از هزار و چهار صد سال حکومت انقلاب اسلامی به پشتوانه ی قیام کربلا به وجود می آید البته توجه دارم که حکومت های شیعه قبل از آن بودند ولی این حکومت ها با حکومت اسلامی فاصله بسیار زیادی داشتند؟

رمز قضیه این بود که یکی از تبار امام حسین (ع) هم از لحاظ نسب هم از لحاظ عمل به نام امام خمینی (ره) به میدان آمددرس دقیقا از قیام جدش گرفته بود و مانند امام حسین (ع) وارد عمل شدچون شرایط بسیار نزدیک بود. چرا امام حسین(ع) قیام کرد؟ به خاطر فضایی که ایجاد شده بود و دین پیامبر اکرم در خطر از بین رفتن بود و اصل دین درمعرض نابودی کامل بود و امام قیام کرد همین شرایط در عصر ما ایجاد شد و امام خمینی (ره) از جد خود الگو گرفت و وارد میدان شد و به پیروزی رسید.اصلا برای همین به شهادت رسید که به دیگران درس دهد و نشان دهد راه پیروزی و نجات این است اگر ما ادعا می کنیم که شیعه هستیم و همان شرایط زمان امام حسین (ع) پیش بیاید و رفتار حسینی نداشته باشیم شیعه نیستیم و این دروغ است در زمان امام خمینی (ره)الحق مردم ما ورود پیدا کردند واین بار حسین زمان را یاری کردند و این انقلاب مثل انقلاب امام حسین (ع) پیروز شد منتهی در انقلاب امام حسین (ع) در طول تاریخ پیروز شد و در ظاهر شکست خورد ولی انقلاب اسلامی ایران در ظاهر و باطن پیروز شدچرا چون امام حسین (ع) را الگو قرار داده است و این را بدانیم تازمانی که مردم ما حسینی رفتار کنند قطعاپیروز هستند.

 

 

از لحاظ زمانی قیامی در سال 69 هجری توسط امام حسین (ع) انجام شد آیا امکان تکرار تاریخ در این مورد وجود دارد وآیا باید از نگاه صرف تاریخی از آن عبور کرد؟ و وظیفه ما به عنوان نسل چهارم انقلاب اسلامی که قرار است نسل تمدن ساز انقلاب اسلامی باشد در قبال این موضوع چیست ؟

بله امکان تکرار تاریخ وجود دارد سال 1388 قضیه ای مانند قیام امام حسین (ع) رخ داد یعنی دشمنان ولایت برای محو ولایت آمدند همان طور که یزید ملعون بوسیله عواملش،به دنبال محو ولایت امام حسین (ع) بود منتهی حسین زمان که رهبر انقلاب باشند از سوی مردمان زمان یاری شدند ولی امام حسین (ع) یاری نشد و مورد خیانت قرار گرفت و لذا عرض کنم دقیقا این حادثه که اتفاق افتاد مثل زمان امام حسین (ع) بود ولی نتیجه آن نشد چون مردم درست عمل کردند بنابراین ما نباید فکر کنیم این مسائل متعلق به آن زمان بوده و دیگر تکرار نمی شود اگر مردم ما در سال 88 کوتاهی کرده بودند و فریب فتنه گران را خورده بودند تحت تاثیر حرف های آنان قرار می گرفتند  قطعا همانی می شد که برای امام حسین (ع) پیش آمده بود  من خودم یادم است در آن زمان در تهران این ملعون های حاصل از لقمه ی حرام چنان کینه ای از رهبری نشان می دادند که به غیر از دشنام و بی ادبی های خودیک پلاکی بود برای کوچه ای به نام خامنه می دانید خامنه اسم شهری در قسمت آذربایجان شرقی است چون مقام معظم رهبری به این شهرمنسوب هستند این حاصل لقمه های حرام عصر امروزی این پلاک را کنده بودند و با چنان خشمی در حال لگد کوب کردن این پلاک بودند که نشان می دهد اگر اینان به رهبری دست پیدا می کردند همان طور امام حسین (ع) شهید شدند و بر بدن مطهرشان اسب دواندن اینان نیز این رفتار را انجام می دادند ولی الحمدا... نتیجه این نشد چون مردم به معنای واقعی راه امام زمان خود بودند

 

 

به عنوان سوال آخر از شما بزرگوار،دوست دارم نظرتان را در مورد فضای مراسم به عنوان هیأتی در تراز انقلاب اسلامی و فضای موسسه فرهنگی شهید مظلوم آیت ا... دکتر بهشتی جویا شوم.

من شهر های مختلف رفته ام  و هیئت های بسیاری را دیده ام مجالس پرشور زیاد دیده بودم ولی من تا به حال کار به این هدفمند با برنامه ریزی کار از کودک گرفته تانوجوان و جوان و افراد با سن بالا من این طور ندیده بودم و برای من درس های بسیار زیادی داشت که انشاءا... مبلغ این فعالیت فوق العاده و روش موفق شما در جاهای دیگر ، تا بتوانند از این کار عظیم تبعیت بکنند و این عرض ادب نسبت به اباعبدا... الحسین (ع) به فرهنگ تبدیل شود .

از شما و تمام خدمتگزاران التماس دعا دارم

 

 

مصاحبه گر و تنظیم کننده: محمد جابری - عکاس: حبیب الله نوروزیان

ارسال به :
پربازدیدترین
پربازدیدترین
آخرین اخبار
آخرین اخبار
ارائه دیدگاه
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :

کانال بهشتیان

ایران حسین بن علی

سوم

اینستاگرام

Ussd

cloud cloud cloud cloud
cloud cloud cloud cloud